Memurlar 7 net Memurlar Haber Sitesi

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu haber 5508 kez okundu. | Memurlar Haberleri
Haberin Tarihi :   00 0000 - 00:00

Akademik Jüri Üyelerine Ücret Ödenmesi

Büyüt
Küçült
Akademik Jüri Üyelerine Ücret
Toplu Sözleşme Kazanımlarımızdan Olan ‘Akademik Jüri Üyelerine Ücret Ödenmesi’ne İlişkin Usul ve Esaslar Düzenlendi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Eğitim-Bir-Sen olarak 2012 Yılı Toplu Sözleşme görüşmelerinde elde ettiğimiz kazanımlardan biri olan ‘akademik jüri üyelerine ücret ödenmesi’ne ilişkin düzenleme yaptı.

1 Haziran 2012 tarihli ve 28310 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 29.05.2012/1 numaralı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı’nın 23. maddesine dayanılarak hazırlanan “Doçentlik Sınav Jüri Üyeleri ile Yardımcı Doçent, Doçent ve Profesör Atama Jürilerinde Görev Alan Öğretim Üyelerine Ödenecek Ücrete İlişkin Usul ve Esaslar”, YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Şaban Çalış imzasıyla rektörlere gönderildi.

Yazıda şu ifadelere yer verildi: “Jüri ücreti, 2547 sayılı Kanunun 24 üncü maddesi uyarınca yapılan doçentlik sınavlarında jüri üyesi olarak görevlendirilen öğretim üyelerine her bir jüri üyeliği için 4500 gösterge rakamının, aynı Kanunun 23, 25 ve 26 ncı maddeleri uyarınca oluşturulan yardımcı doçent, doçent ve profesör atama jürilerinde görev alan öğretim üyelerine ise her bir jüri üyeliği için 3000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda jüri üyeliği ücreti ödenir. Bu düzenleme kapsamında yapılacak jüri ücret ödemesi bir yılda altıyı geçemez. Bir mali yıl içerisinde bir kişiye verilen jüri üyeliği görevinin altıyı geçmesi halinde, öncelikle doçentlik sınavı jüri ücret ödemesi esas olmak üzere jüri ücret ödemesi yapılır. Jüri üyelerine ödeme yapılabilmesi için konuya ilişkin mevzuatta yer alan veya görevlendirmede belirtilen azami süre içinde görevin yerine getirilmiş olması gerekir. Zamanında yerine getirilmeyen görevler için ödeme yapılamaz. Ücret ödemesi jüri görevinin tamamlanmasını müteakip bir ay içerisinde ödenir. Jüri üyelerine ödenecek ücret damga ve gelir vergisi tevkifatı yapılmak suretiyle vergilendirilir. Değerlendirmeye esas alınan raporunu süresinde tamamlayıp teslim ettiği halde kabul edilebilir mazereti nedeniyle sözlü sınava katılamayan jüri üyesine ücretin yüzde 70’i, bu jüri üyesinin yerine sözlü sınava katılan jüri üyesine ise yüzde 30’u ödenir. Değerlendirmeye esas alınan raporunu süresinde tamamlamakla birlikte konusu gereği farklı kurullara havale edilmesi veya jüri üyesinin şahsından kaynaklanmayan diğer nedenlerden dolayı sürecin uzaması durumunda ücret tam ödenir. 2547 sayılı Kanunun 24 üncü maddesi uyarınca yapılan doçentlik sınavlarında jüri üyesi olarak görevlendirilen öğretim üyelerinin jüri ücreti ödemeleri Üniversitelerarası Kurul tarafından, vakıf yükseköğretim kurumlarından görevlendirilen öğretim üyelerine ’01.4.1.90-Diğer Geçici Personele Yapılacak Ödemeler’ ekonomik koduna, Devlet yükseköğretim kurumlarından görevlendirilen öğretim üyelerine ’01.1.5.- Ek Çalışma Karşılıkları’ ekonomik koduna; aynı Kanunun 23, 25 ve 26 ncı maddeleri uyarınca oluşturulan yardımcı doçent, doçent ve profesör atama jürilerinde görev alan öğretim üyelerinin jüri üyeliği ücreti görevlendirmeyi yapan yükseköğretim kurumu bütçesinin ’01.1.5- Ek Çalışma Karşılıkları’ ekonomik koduna gider kaydedilmek suretiyle yapılacaktır. Bu usul ve esaslar, 1/1/2012 tarihi itibariyle yürürlüğe girer.”

Konuya İlişkin Yazışma İçin Tıklayınız

E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
SÜPERLİG PUAN DURUMU
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Memurlar 7 net Memurlar Haber Sitesi | http://www.memurlar7.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2013 - 2014
memur memurlar memurlar net
Haberler Son Dakika Haberleri Haber Siteleri Haberler Son Dakika Haberleri Haber Siteleri