Memurlar 7 net Memurlar Haber Sitesi

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu haber 15879 kez okundu. | Egitim Haberleri
Haberin Tarihi :   00 0000 - 00:00

yılbaşı tatilinde ek ders kesilir mi

Büyüt
Küçült
yılbaşı tatilinde ek ders kesilir
Yılbaşı tatilinde ek ders ücreti ödenir mi?

Soru1; Yılbaşı tatilinde ek ders ücreti ödenir mi?

Cevap1; 1 Ocak Salı günü 2429 sayılı yasaya göre resmi tatil günüdür. Milli Bayram tatili ya da genel idari izinli günlerden değildir.
Bu konuda toplu sözleşmede;


“Madde 24- (1) 1/9/2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”
Toplu sözleşme görüşmelerinde yalnızca kar tatili gibi idari izinli olduğu günlerde öğretmen ve yöneticilere ek ders ücreti ödeneceği kazanımı elde edilmiştir.

Milli ve Mahalli Bayramlarda ek ders ücretleri ile ilgili yönetmelik maddesi;

b) (Değişik :13/7/2007-2007/12399 B.K.K.) İl düzeyinde millî ve mahallî bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”
İki hüküme baktığımızda yılbaşı tatilini kapsamadığını görmekteyiz.

Soru 2: 1 Ocak 2013 günü üzerlerinde ders dışı egzersiz çalışması bulunan öğretmenlere bu ücret ödenir mi?

Cevap 2: Resmi tatil günlerinde ders dışı egzersiz çalışmaları için ücret ödenmesi mümkün değildir.


Soru 2: 31 Aralık- 4 Ocak 2013 haftası ek ders ücreti nasıl hesaplanacak?

2006 yılı sonunda yapılan düzenleme ile ek ders ücretleri haftalık değerlendirilmektedir. Mesela bir sınıf öğretmeni 30 saat derse girerek 15 saat ücret alırken, yılbaşı tatili olduğu hafta 24 saat derse girerek sadece 8 saat ek ders ücreti alabilecektir. 6 saat derse girmeyen öğretmenden 7 saat ek ders ücreti kesilecektir. Bu mağduriyetin tek nedeni ise ek ders ücretlerinin haftalık hesaplanmasıdır.





E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
SÜPERLİG PUAN DURUMU
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Memurlar 7 net Memurlar Haber Sitesi | http://www.memurlar7.net/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2013 - 2014
memur memurlar memurlar net
Haberler Son Dakika Haberleri Haber Siteleri Haberler Son Dakika Haberleri Haber Siteleri